Máte chuť na niečo konkrétne?

3 ryžové dezerty, ktoré vám vyrazia dych

Vanilková mliečna ryža

V nadpise nepreháňame! Tieto tri varianty ryže, sú presne tým sladkým, na ktoré máte chuť vtedy, keď netušíte na čo vlastne máte chuť.

Ryža, mlieko a cukor

Takto jednoducho uspokojíte svoju chuť na sladké. Ryža zasýti, cukor obalí nervy a dušu potešia nádherné vône, ktoré sprevádzajú s láskou pripravované domáce jedlo. Navyše horúci nákyp či ryžová kaša zahreje, keď sa vonku všetci čerti ženia.

A verte nám, že tieto skvele kombinácie chutí sú presne tým, o čom váš maškrtný jazýček sníva. Zdanlivo nudné dezerty vás prekvapia svojou komplexnosťou, arómou a delikátnosťou. Než si ich predstavíme, tu je zopár rád ako na ryžové dezerty.  

Tipy k príprave sladkej ryže:

  • najvhodnejšia ryža na prípravu sladkých dezertov je guľatozrnná, pretože do seba lepšie a rýchlejšie vstrebáva mlieko. Ale je len na vás, ktorý typ si zvolíte – rozdiel bude v podstate len v dĺžke času varenia a množstve pridaných tekutín.
  • ryžu nepremývajte – uvoľnený škrob pomôže vajíčkam spojiť jednotlivé zrnká uvarenej ryže pri následnom zapekaní v rúre alebo tuhnutí v chlade.
  • koreniny ako vanilka, škorica, muškátový oriešok či citrónová kôra sa pridávajú do ryže už v procese varenia – len tak dodajú jedinečnú arómu každému zrnku
  • či už ide o nákyp, studenú mliečnu ryžu či horúci puding – vždy majte po ruke maslo – na základ i na finálne zjemnenie
  • pri príprave dezertov z ryže je veľmi ťažko odhadovať pomer ryža/tekutiny, v zásade by malo platiť 1 diel ryže na 3 diely tekutín (mlieko, voda, smotana...), ale nie vždy bude nutné minúť celý tretí diel. Ten správny pomer totiž nezávisí  len od druhu ryže a použitej tekutiny, ale tiež od požadovanej konzistencie dezertu, ktorá bude vyhovovať práve vám...

 

Hrnčekový ryžový nákyp s marhuľami
Hrnčekový ryžový nákyp s marhuľami

Jednoduchá ale vynikajúca klasika zo školských jedální.

Korenistý ryžový nákyp
Korenistý ryžový nákyp

Nádherne aromatický a delikátny ryžový dezert, ktorému nikto...

Vanilková mliečna ryža
Vanilková mliečna ryža

Mliečna ryža je tak univerzálny dezert. Pripravte si jej základnú verziu a nechajte sa viesť...

Pridajte na nástenku