Máte chuť na niečo konkrétne?

Kuskus ako základ pre super rýchle a lacné jedlá

Kuskus s grilovanou zeleninou a halloumi

Pokrmy plné chutí, farieb a vôní nemusíte pripravovať hodiny, ani zruinovať rodinný rozpočet. K ich príprave vám postačí balíček kuskusu a zopár ďalších surovín.

Parená cestovina

Kuskus je typickým jedlom marockej kuchyne. Ide o cestovinu, ktorá sa vyrába zo pšeničnej semoliny. Hrubá múka sa hydratuje do mrvivého cesta. To sa ďalej rozbíja rotovaním na ešte menšie čiastočky a preosieva, aby sa oddelili väčšie kúsky. Takto vzniká surový kuskus, ktorý sa často v tradičnej severoafrickej kuchyni pripravuje niekoľko násobným naparovaním.   

Kuskus, ako ho poznáme my, sa ďalej parí a v podstate predvára ešte vo výrobe. Následne je rozdrvený na ešte menšie čiastočky, čiastočne vysušený, vychladený a pripravený na balenie.    

U nás ho dostať už v instantnej podobe a jediné čo treba urobiť, aby sme ho mohli podávať, je pridať horúcu vodu alebo vývar. Preto je táto surovina tak populárna. Za pár minút máte na stole dokonalú horúcu prílohu k mäsku či plnohodnotné jedlo, ak ho ozvláštnite čerstvou zeleninou, maslom či bylinkami.  

Tipy a triky k príprave kuskusu:

  • jedna porcia predstavuje zhruba 60 g „surového“ kuskusu
  • kuskus zalievame vždy 1,5 násobkom vriacej vody či vývaru alebo zhruba centimeter nad povrch kuskusu
  • kuskus musí odpočívať zakrytý (pod pokrievkou alebo potravinárskou fóliou) aspoň 8 minút, aby do seba nasiakol všetku tekutinu
  • keď je hotový použijeme vidličku a kuskus ňou jemne prekypríme a oddeľujeme jednotlivé zrniečka, aby bol krásne nadýchaný
  • ak si môžeme vybrať, kupujme celozrnný kuskus – má nižší glykemický index a obsahuje trikrát viac vlákniny oproti bežnému kuskusu, pričom chuť je takmer totožná

 

Kuskkus sám o sebe nijak nechutná, ale je vynikajúcim nosičom chutí. Absorbuje chuť i arómu pridaných surovín a skvelo ich medzi sebou vybalansuje. Tu je zopár neodolateľných nápadov, ako si pripraviť skvelé jedlo za zlomok času.

Pikantný kuskus na turecký spôsob
Pikantný kuskus na turecký spôsob

Uhorka, paradajka, cibuľka, čili paprička a kuskus v spojení s delikátnou mletou paprikou...

Sladký kuskus s tvarohom a mandľami
Sladký kuskus s tvarohom a mandľami

Aromatický škoricový kuskus s tvarohom, zjemnení maslom vám zachutí. Bude pôžitkom...

Kuskus s avokádom, orieškami a medom
Kuskus s avokádom, orieškami a medom

Sladko – slaný kuskus s voňavou mätou, maslovým avokádom...

Kuskus s grilovanou zeleninou a halloumi
Kuskus s grilovanou zeleninou a halloumi

Nádherne letný šalátik, ktorý chutí rovnako dobre ako vyzerá.

 

Vždy nové a chutné inšpirácie na váš e-mail!

Pridajte na nástenku